Sectionals
-
Kimlee PC35603S3 3 pc Sectional with Double Chaise
(Sectionals - Stationary)Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This sectional with double chaise is a reflection of your transitional tastes. Its soft-to-the-touch fabric, in a versatile warm chocolate brown, is detailed with a subtle corded design for added flair. And with the spacious chaise design offering plenty of space to stretch out, this sectional is a welcome companion for lounging with family and friends.
$1,239.95
$2,129.95
Save $890.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Kimlee |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Chocolate |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Includes 3 pieces: left-arm facing corner chaise, armless loveseat and right-arm facing corner chaise • Corner-blocked frame • Attached back and loose seat cushions • High-quality foam cushionsWrapped in poly fiber • Accent pillWs included • PillWsWith soft polyfill • Polyester upholstery • Exposed feetWith fauxWood finish? • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight,Wrinkle-free lookWithout dips or sags that can occur over timeWith sinuous spring foundations |
| DIMENSIONS | |
| Width | 142 inch(es) / 360.68 cm |
| Height | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Depth | 61 inch(es) / 154.94 cm |
| Weight | 270 lb(s) / 122.47 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 281.99 lb(s) / 127.91 kg |
| Volume | 132 cu. ft. / 3.74 cu. m. |
-
Merging traditional motifs with a modern hue, this sofa sleeper ties your transitional seating area together. + More
-
$4,349.95
Save $1,820.00
$2,529.95
DeepWakes PCU62607S22 3 pc Reclining Sofa Chaise
(Sofas - Reclining)Live and lounge luxuriously. This power reclining sofa chaise brings an ultra-stylish flair to your home’s + More
-
$1,519.95
Save $630.00
$889.95
Stoneland 3990494 Double Reclining Loveseat with Console
(Loveseats - Reclining)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this reclining loveseat + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this chaise invites you to say hello to + More
-
$1,559.95
Save $650.00
$909.95
Clean-Slate PC5010113 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Ready to relax in style? Our luxurious power recliner doesn't just look fantastic – it delivers creature + More
-
Modern comfort never looked so good. Accented with jumbo stitching for high-fashion flair, this oversized + More
-
Take total relaxation for a spin. Made with affordable comfort and style in mind, this power lift recliner is + More
-
Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This oversized accent ottoman is a reflection of your + More
-
$2,399.95
Save $1,000.00
$1,399.95
Kimlee PC35603S1 3 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This sectional with chaise is a reflection of your + More
-
$2,399.95
Save $1,000.00
$1,399.95
Kimlee PC35603S2 3 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This sectional with chaise is a reflection of your + More
-
Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This super chaise is a reflection of your transitional + More
